ul. Ligocka 103, 40-568 Katowice, Polska, Unia Europejska biuro@szpitale-polskie.pl
+48 32 208 89 90

Położnictwo w Sztumie

W oddziale zatrudnionych jest na stałe 4 lekarzy:

Lek.med. Jan Kaszubowski  specjalista położnik - ginekolog
Lek.med. Piotr Górny  specjalista położnik - ginekolog
Lek.med. Arkadiusz Siwiec specjalista położnik - ginekolog
Lek.med. Marcin Gdaniec  specjalista położnik - ginekolog

Zatrudnionych jest również 15 położnych. W śród nich są specjalistki z zakresu pielęgniarstwa położniczego, ginekologicznego i rodzinnego.

Pacjentki oddziału otoczone są całodobową opieką przez życzliwy i fachowy personel, który im pomaga, służy radą i wspiera je w trudnych chwilach.

Trakt porodowy (3 stanowiska porodowe: sala jednołóżkowa  z WC i dwułóżkowa)

Jest miejscem obserwacji postępu porodu, tu na świat przyjmowane są nowonarodzone dzieci. Kobiety rodzące zachęcane są przez wykwalifikowane i doświadczone położne do aktywnego porodu. Mogą one korzystać ze sprzętu wspomagającego jak: materace, piłki, worek sako. Mają również możliwość wzięcia relaksacyjnego natrysku. Stosowana jest muzykoterapia i aromaterapia. Istnieje możliwość przyniesienia swojego  ulubionego olejku zapachowego czy też płyty z muzyką.

Nasze pacjentki mogą skorzystać także z porodu w obecności osoby bliskiej, wskazanej przez rodzącą.

Każdej przyszłej mamie oferujemy ENTONOX – gaz, który pozwala skutecznie uśmierzać bóle porodowe drogą wziewną. Środek ten nie ogranicza poruszania się podczas porodu i pozwala zachować kontrolę nad jego przebiegiem. Polecany dla kobiet, które o ile to możliwe chcą doświadczyć porodu siłami natury. ENTONOX działa nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwlękowo i uspokajająco.

W celu złagodzenia bólu stosowane są techniki oddechowe, relaksacyjne, ćwiczenia rozluźniające, a także swobodne poruszanie się i stosowanie dostępnych udogodnień.

Oddział położniczy

Zgodnie z obowiązującymi standardami od pierwszych chwil po porodzie promowane jest karmienie naturalne. Już w sali porodowej, bezpośrednio po narodzinach maleństwo kładzione jest na piersiach mamy i przystawiane do piersi, a przez cały pobyt w szpitalu przebywa razem z nią w jednej sali w systemie rooming – in.  Sale są jedno-, dwu- i trzyłóżkowe. Dostępne są trzy toalety i trzy natryski.

Każda mama ma do dyspozycji fotel i podnóżek, ułatwiający dobranie właściwej pozycji w czasie karmienia piersią.

Matki zachęcane są do samodzielnej opieki nad dzieckiem oczywiście z pomocą i nadzorem fachowego personelu. Uczą się samodzielnej pielęgnacji kikuta pępowiny, przewijania  i kąpieli dziecka.

Pacjentki przybywające do porodu powinny kierować się bezpośrednio do oddziału położniczo-ginekologicznego, który usytuowany jest na III piętrze w głównym budynku szpitala. Przy wejściu do oddziału znajdują się dzwonki na oddział ginekologiczny i salę porodową, z których należy korzystać w godzinach popołudniowych i nocnych.

Na ok. 3 tygodnie przed porodem powinna być spakowana torba z niezbędnymi rzeczami na czas pobytu w szpitalu. Proponowana lista:

Dokumenty przydatne podczas porodu:

- dowód tożsamości,
- karta ciąży,
- badanie grupy krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi,
- najbardziej aktualna morfologia i badanie moczu,
-wyniki badań Usg z okresu ciąży,
-badanie HBS Ag – wykonane w ciąży, lub informacja o szczepieniu WZW,
-  dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego np. zaświadczeni od innych lekarzy specjalistów – okulisty lub kardiologa

Rzeczy dla mamy:

- koszula nocna umożliwiająca karmienie piersią (2-3 sztuki)
- szlafrok, skarpetki,
- biustonosz dla matki karmiącej,
- wkładki laktacyjne,
- kapcie, klapki pod prysznic
- ręcznik 3szt (1kąpielowy, 2 mniejsze)
- przybory toaletowe, kosmetyki
- ręcznik papierowy,
- kubek, sztućce,
- woda mineralna, niegazowana.

Rzeczy dla dziecka:

Szpital zapewnia wszystkie niezbędne rzeczy dla noworodka podczas pobytu w Oddziale. Przed wypisem należy przygotować odzież dla maluszka właściwą do panującej pory roku (wszystkie rzeczy przed pierwszym użyciem należy wyprać), a także zadbać o właściwy transport z wykorzystaniem fotelika zapewniającego bezpieczną podróż do domu.

Oddział położniczy zapewnia profesjonalną opiekę nad pacjentkami, które przebywają tu ze swoimi dziećmi. Od pierwszych chwil po porodzie promowane jest karmienie naturalne. Dziecko kładzione jest na piersiach mamy i przez cały pobyt w szpitalu przebywa razem z nią w jednej sali w systemie rooming – in. Matki zachęcane są do samodzielnej opieki nad dzieckiem oczywiście z pomocą i nadzorem fachowego personelu.

Planowe przyjęcia do oddziału odbywają się w dni powszednie w godzinach od 8:00 do 11:00. Ponadto przyjęcia do porodu oraz w innych sytuacjach nagłych odbywają się całodobowo. Pacjentki przybywające do szpitala powinny kierować się bezpośrednio do Oddziału Położniczo - Ginekologicznego, który usytuowany jest na III piętrze w głównym budynku szpitala. Przy wejściu do oddziału znajdują się dzwonki na oddział ginekologiczny i salę porodową, z których należy korzystać w godzinach popołudniowych i nocnych.

Już w pierwszych godzinach po porodzie każda mama otrzymuje w prezencie od szpitala kocyk.

Szkoła Rodzenia

Zajęcia w naszej Szkole Rodzenia prowadzi położna Wiesława Lewandowska, która zaprasza przyszłe matki i ojców.
Kontakt telefoniczny pod numerem: 504 467 539

Ordynator: lek. med. Jan Kaszubowski specjalista położnik-ginekolog
Położna koordynująca: mgr Iwona Szroda licencjat położnictwa

Szpital_Sztum_22

Kontakt:

  • dyżurka lekarska: +55 640-61-11
  • dyżurka położnych ginekologiczna: +55 640-61-14
  • dyżurka położnych położnicza: +55 640-61-15
  • dyżurka położnych sali porodowej: +55 640-61-45