Praca w przychodni POZ w czasie pandemii koronawirusa

stetoskop

Koronawirus SARS-CoV-2 wiele zmienił w funkcjonowaniu placówek podstawowej ochrony zdrowia. Wiele osób boi się wizyty w poradni, a co za tym idzie zaniedbuje sygnały choroby, które wysyła im organizm. O tym co się zmieniło i czy powinniśmy się bać, rozmawiam z panem doktorem Tomaszek Stefaniakiem, lekarzem medycyny ogólnej oraz specjalistą chorób zakaźnych, pracującym w przychodni POZ w Drawskim Centrum Specjalistycznym.

-Dzień dobry Panie Doktorze, czy mógłby Pan opowiedzieć, jak wygląda obecnie praca w POZ?

-Dzień dobry, przychodnia POZ w Drawskim Centrum Specjalistycznym jest obecnie jedną z niewielu przychodni w powiecie drawskim, która przyjmuje pacjentów. Zachowane są wszystkie środki ostrożności związane z epidemią koronawirusa i przeprowadzana jest regularna dezynfekcja. Pacjenci umawiają się telefonicznie ( tel. (94) 363 03 88 ) na konkretną godzinę, dlatego nie ma ich w poczekalni. Staramy się zachować reżim sanitarny w związku z tym wizyta w przychodni jest na miarę możliwości dla pacjenta bezpieczna.

– Jak radzicie sobie Państwo z telemedycyną i teleporadami, bo jednak bezpośredni kontakt lekarza z pacjentem jest bardzo istotny?

– Wiele z chorób udaje się zdiagnozować na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów, czy też przesłanych zdjęć oraz wyników badań. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Przykładowo pacjenci, u których podejrzewam zapalenie płuc, bądź też skarżący się na bóle w klatce piersiowej muszą zostać bezwzględnie przyjęci i osłuchani. Niestety koronawirus nie zatrzymał innych chorób, dlatego nie wolno ignorować symptomów choroby, które wysyła nam organizm i należy zgłaszać się po pomoc do specjalisty.

– Jak sprawdzają się e-recepty?

– Bardzo dobrze. Wielu pacjentów przyjmuje różne leki na stałe. Często zgłaszają się oni do nas, jedynie z prośbą o wystawienie kolejnej recepty. E-recepta jest dla pacjenta dużym ułatwieniem, gdyż dzięki niej nie musi czekać w poczekalni.

– Jak pan doktor ocenia zniesienie wielu obostrzeń? Czy dalej powinniśmy nosić maseczki, zachowywać dystans itp.? Ciągle mówi się o drugiej fali zachorowań, która w niektórych rejonach, według wielu specjalistów już jest.

– Mam niestety wrażenie, że wiele osób zapomniało już, że jesteśmy w czasie pandemii. Uczestnicząc w różnego typu zgromadzeniach nie zachowują reżimu sanitarnego, nie noszą maseczek i nie zachowują przepisowego dystansu. Pamiętajcie Państwo, że te zasady są po, by was chronić, a nie ograniczać. W czasie mojej wieloletniej pracy, jako specjalista chorób zakaźnych oraz lekarz wojskowy miałem kontakt z wieloma chorobami, ale dzięki zachowaniu środków ostrożności pozostałem zdrowy, dlatego zachęcam do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i częstego mycia i odkażania rąk. Już ta prosta zasada może uchronić nas przed zakażeniem.

– Panie Doktorze bardzo dziękuję za czas poświęcony na rozmowę i za cenne uwagi dotyczące naszego życia w czasie pandemii.

– Również dziękuję i życzę Pani i Państwu dużo zdrowia.

Chciałbyś skorzystać z naszych usług?

Jesteśmy dostępni dla naszych Pacjentów w dwóch placówkach – wybierz najlepszą dla siebie i skontaktuj się z nami!

DRAWSKO - POMORSKIE

SZTUM

Drogi użytkowniku, prosimy o zapoznanie się z naszymi informacjami dotyczącymi
Ważna informacja