Praca w przychodni POZ w czasie pandemii koronawirusa

stetoskop

Koronawirus SARS-CoV-2 wiele zmienił w funkcjonowaniu placówek podstawowej ochrony zdrowia. Wiele osób boi się wizyty w poradni, a co za tym idzie zaniedbuje sygnały choroby, które wysyła im organizm. O tym co się zmieniło i czy powinniśmy się bać, rozmawiam z panem doktorem Tomaszek Stefaniakiem, lekarzem medycyny ogólnej oraz specjalistą chorób zakaźnych, pracującym w przychodni POZ w Drawskim Centrum Specjalistycznym.

-Dzień dobry Panie Doktorze, czy mógłby Pan opowiedzieć, jak wygląda obecnie praca w POZ?

-Dzień dobry, przychodnia POZ w Drawskim Centrum Specjalistycznym jest obecnie jedną z niewielu przychodni w powiecie drawskim, która przyjmuje pacjentów. Zachowane są wszystkie środki ostrożności związane z epidemią koronawirusa i przeprowadzana jest regularna dezynfekcja. Pacjenci umawiają się telefonicznie ( tel. (94) 363 03 88 ) na konkretną godzinę, dlatego nie ma ich w poczekalni. Staramy się zachować reżim sanitarny w związku z tym wizyta w przychodni jest na miarę możliwości dla pacjenta bezpieczna.

– Jak radzicie sobie Państwo z telemedycyną i teleporadami, bo jednak bezpośredni kontakt lekarza z pacjentem jest bardzo istotny?

– Wiele z chorób udaje się zdiagnozować na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów, czy też przesłanych zdjęć oraz wyników badań. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Przykładowo pacjenci, u których podejrzewam zapalenie płuc, bądź też skarżący się na bóle w klatce piersiowej muszą zostać bezwzględnie przyjęci i osłuchani. Niestety koronawirus nie zatrzymał innych chorób, dlatego nie wolno ignorować symptomów choroby, które wysyła nam organizm i należy zgłaszać się po pomoc do specjalisty.

– Jak sprawdzają się e-recepty?

– Bardzo dobrze. Wielu pacjentów przyjmuje różne leki na stałe. Często zgłaszają się oni do nas, jedynie z prośbą o wystawienie kolejnej recepty. E-recepta jest dla pacjenta dużym ułatwieniem, gdyż dzięki niej nie musi czekać w poczekalni.

– Jak pan doktor ocenia zniesienie wielu obostrzeń? Czy dalej powinniśmy nosić maseczki, zachowywać dystans itp.? Ciągle mówi się o drugiej fali zachorowań, która w niektórych rejonach, według wielu specjalistów już jest.

– Mam niestety wrażenie, że wiele osób zapomniało już, że jesteśmy w czasie pandemii. Uczestnicząc w różnego typu zgromadzeniach nie zachowują reżimu sanitarnego, nie noszą maseczek i nie zachowują przepisowego dystansu. Pamiętajcie Państwo, że te zasady są po, by was chronić, a nie ograniczać. W czasie mojej wieloletniej pracy, jako specjalista chorób zakaźnych oraz lekarz wojskowy miałem kontakt z wieloma chorobami, ale dzięki zachowaniu środków ostrożności pozostałem zdrowy, dlatego zachęcam do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i częstego mycia i odkażania rąk. Już ta prosta zasada może uchronić nas przed zakażeniem.

– Panie Doktorze bardzo dziękuję za czas poświęcony na rozmowę i za cenne uwagi dotyczące naszego życia w czasie pandemii.

– Również dziękuję i życzę Pani i Państwu dużo zdrowia.

Chciałbyś skorzystać z naszych usług?

Jesteśmy dostępni dla naszych Pacjentów w dwóch placówkach – wybierz najlepszą dla siebie i skontaktuj się z nami!

DRAWSKO - POMORSKIE

SZTUM

Close Menu
Drogi użytkowniku, prosimy o zapoznanie się z naszymi informacjami dotyczącymi
Ważna informacja
Akceptuje
We use cookies to help give you the best experience on our website.
By continuing without changing your cookie settings, we assume you agree to this. Please read our
Ok, I Agree