Światowy Dzień FAS – Alkoholowego Zespołu Płodowego

FAS.3

9 września, to dzień, kiedy obchodzimy Światowy Dzień FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego). Ma on na celu uświadomienie przyszłym matkom negatywnych skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej.  O tym, czym jest FAS, a także o skutkach picia alkoholu przez matkę podczas ciąży rozmawiam z panem doktorem Jerzym Łokociejewskim, specjalistą ginekologiem i położnikiem, wieloletnim ordynatorem Oddziału Ginekologii i Położnictwa w Drawskim Centrum Specjalistycznym.

– Panie Doktorze, czym jest FAS? Wielu osobom ten skrót niewiele mówi.

FAS to skrót pochodzący z języka angielskiego i oznacza Alkoholowy Zespół Płodowy (ang. Fetal Alcohol Syndrome). Określa on szereg różnych wad wrodzonych, zarówno fizycznych, jak i psychicznych, które niestety możemy zauważyć u dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży. Udowodniono, że nawet niewielkie ilości alkoholu spożywanego w czasie ciąży, szkodzą nienarodzonemu dziecku. Dlatego zaleca się całkowitą rezygnację z alkoholu zarówno w ciąży, jak i w okresie karmienia piersią.

– W jaki sposób alkohol wpływa na nienarodzone dziecko?

Alkohol poprzez łożysko przedostaje się do płodu i doprowadza do wielu szkód w jego organizmie. Przede wszystkim uszkadza jego układ nerwowy – również mózg. Prowadzi również do zahamowania wzrostu dziecka. W najgorszym przypadku, spożywany często i w dużych ilościach, może skutkować śmiercią płodu.

– W jaki sposób rozpoznaje się FAS u dziecka?

Najczęściej są to dzieci z niską wagą urodzeniową, ich głowa jest mała i wąska, ponadto występują liczne opóźnienia rozwojowe. Dzieci, u których występuje FAS mają nisko osadzone uszy, wąską górną wargę, krótką szyję, małą żuchwę, cofnięty podbródek oraz szeroko rozstawione oczy z opadającymi powiekami.

– Jakie konsekwencje ma picie alkoholu podczas ciąży dla późniejszego rozwoju dziecka?

Konsekwencje są niestety bardzo poważne. Dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży mają problemy z nauką, koncentracją. Często występują u nich zaburzenia równowagi. Takie osoby mogą mieć również problemy z nawiązywaniem relacji interpersonalnych.

– W  jaki sposób leczy się dzieci, u których zdiagnozowano FAS?

FAS to choroba nieuleczalna. Jedyne co można zrobić, to otaczać dzieci wielką troską i opieką zarówno przez rodzinę, jak i najbliższych. Bardzo ważna jest również postawiona odpowiednio wcześnie diagnoza i wprowadzenie terapii, która pomoże w stosunkowo normalnym rozwoju.

– Panie Doktorze, czy ma Pan jakieś rady dla Pacjentek?

Tak, pamiętajmy, że FAS jest chorobą, która nie występuje nigdy u dzieci matek, które w czasie ciąży nie spożywały alkoholu. Dlatego zalecam całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

– Bardzo dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję i życzę Pani i Państwu dużo zdrowia.

Chciałbyś skorzystać z naszych usług?

Jesteśmy dostępni dla naszych Pacjentów w dwóch placówkach – wybierz najlepszą dla siebie i skontaktuj się z nami!

DRAWSKO - POMORSKIE

SZTUM