Udar mózgu – przyczyny, objawy, leczenie

79880960_585623782009391_1525485341731979264_n

Drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, brak koordynacji, problemy z mówieniem, rozmazany obraz, ostry i silny ból głowy – to objawy, które mogą świadczyć o udarze mózgu. Warto je znać, aby jak najszybciej rozpoznać udar i wezwać pomoc medyczną.

Konsultacja: lek. med. Spec. neurolog Małgorzata Cimoszko-Rams

Co to jest udar mózgu?

Udar mózgu każdego roku dotyka ok. 80 tys. Polaków. Tylko szybka reakcja może uratować komuś życie. Statystyki pokazują, że udar mózgu jest trzecią przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych.

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 1970 roku udar mózgu to nagłe wystąpienie uogólnionego lub ogniskowego zaburzenia czynności mózgu, trwające dłużej niż 24 godziny lub do zgonu.

Udar mózgu może być krwotoczny – wywołany wylewem krwi do mózgu lub niedokrwienny – wywołany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu, przy czym udar niedokrwienny może być również wtórnie ukrwotoczniony. Oba stanowią zagrożenie dla życia i wymagają niezwłocznego wezwania pogotowia ratunkowego. Im wcześniej pacjent trafi na oddział udarowy, tym większą ma szansę na całkowite wyzdrowienie.

Jakie są przyczyny udaru mózgu?

Udar niedokrwienny to najczęściej występująca postać udaru mózgu i stanowi ok. 70-80% wszystkich jego przypadków. Występuje, gdy skrzep krwi lub blaszka miażdżycowa zamknie światło naczynia, które doprowadza krew do mózgu.

Udar krwotoczny mózgu powstaje wskutek rozerwania naczynia mózgowego. Jest to przede wszystkim krwawienie z pękniętego naczynia wewnątrzmózgowego, które najczęściej spowodowane nadciśnieniem tętniczym. Drugą przyczyną jest pęknięcie tętniaka, gdy w wyniku naporu krwi pęka jego ściana – osłabiona  część naczynia krwionośnego.

Warto pamiętać też o czynnikach ryzyka sprawiających, że jesteśmy podatni na wystąpienie udaru. Należą do nich m.in.:

• cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby serca,
  • choroby naczyń krwionośnych,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej
  • nadwaga i otyłość
  • brak aktywności fizycznej,
  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie tytoniu,

Udar – objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów udaru należą:

• drętwienie lub ból po jednej stronie ciała, który dotyczy twarzy, ręki, nogi, klatki piersiowej,
  • porażenie mięśni twarzy, najczęściej opadający kącik ust;
  • zawroty, ostry i silny ból głowy (pojawia się przy udarze krwotocznym),
  • brak koordynacji,
  • niewyraźne widzenie,
  • problemy z mówieniem,
  • problemy z oddychaniem,
  • trudności z poruszaniem się

Leczenie udaru mózgu

Im wcześniej pacjent trafi do szpitala, tym większe są jego szanse na pełne wyzdrowienie.

Po dotarciu do szpitala wykonywana jest tomografia komputerowa głowy, która określi charakter udaru –  krwotoczny czy niedokrwienny. Jeśli przyczyną udaru mózgu jest niedokrwienie, to istnieje możliwość wdrożenia leczenia trombolicznego (polega na podaniu leku, który rozpuszcza skrzep i zamyka naczynie)  lub chirurgicznie usuwa się skrzeplinę (trombektomia). Gdy mamy do czynienia z udarem krwotocznym, to podstawową metodą leczenia jest zabieg neurochirurgiczny.

Dodatkowo w celu ustalenia przyczyny udaru mogą być wykonane również inne badania: badanie krwi, EKG, RTG klatki piersiowej, rezonans magnetyczny, USG tętnic i arteriografia tętnic.

Udar mózgu to stan zagrożenia życia. Ważne, aby przez co najmniej pierwsze 24 godziny monitorować u pacjenta podstawowe funkcje życiowe.

Udar – jak udzielić pierwszej pomocy?

Jeżeli podejrzewamy udar mózgu u kogokolwiek z naszego otoczenia, poproś o:

• uśmiechnięcie się – jeżeli poszkodowany podnosi tylko połowę ust, druga część twarzy może być odrętwiała,
  • jednocześnie podniesienie nad głowę obu rąk – jeżeli poszkodowany nie może tego zrobić, masz dowód, że ma problem z poruszaniem się
  • powtórzenie prostych zdań lub powiedzenie swojego imienia i nazwiska – jeśli mówi niewyraźnie lub wcale nie może tego powiedzieć, może to oznaczać udar

Pamiętajcie, że w walce z udarem najważniejszy jest czas!

– Kluczowe są 4,5 godziny od wystąpienia udaru mózgu! Uzyskanie natychmiastowej pomocy lekarskiej w przypadku wystąpienia wymienionych wyżej objawów udaru mózgu jest konieczne, aby ograniczyć lub zapobiec trwałemu uszkodzeniu mózgu lub śmierci. Gdy takie objawy ma ktoś w naszym otoczeniu, od razu trzeba wezwać karetkę pogotowia  ratunkowego dzwoniąc pod numerem telefonu 112 lub przewieźć poszkodowanego do najbliższego SOR-u, gdzie jest Oddział Udarowy – podkreśla lek. med. Spec. neurolog Małgorzata Cimoszko-Rams.

Chciałbyś skorzystać z naszych usług?

Jesteśmy dostępni dla naszych Pacjentów w dwóch placówkach – wybierz najlepszą dla siebie i skontaktuj się z nami!

DRAWSKO - POMORSKIE

SZTUM

Drogi użytkowniku, prosimy o zapoznanie się z naszymi informacjami dotyczącymi
Ważna informacja